Euphoria nedir?

Euphoria basit, esnek ve öğrenmesi kolay bir programlama dilidir. Windows, DOS, Linux ve FreeBSD için programları hızlı ve kolay bir şekilde geliştirmenizi sağlar. Euphoria ilk olarak 1993 yılında piyasaya sürüldü. O zamandan beri Rapid Deployment Software, giderek artan sayıda hevesli kullanıcı yardımıyla sürekli olarak gelişiyor. Euphoria, abonelik kontrolü, başlatılmamış değişken kontrol ve sayısız diğer çalışma zamanı kontrolleri sunsa da, son derece hızlıdır. İnsanlar Windows GUI programlarını, yüksek hızlı DOS oyunlarını ve Linux / FreeBSD X Windows programlarını geliştirmek için kullanıyor. CGI (Web tabanlı) programlama için de çok kullanışlıdır.

Euphoria kullanıcılarının söyledikleri. . .

Euphoria, geliştirme süresini önemli ölçüde azaltarak verimliliğimi büyük ölçüde artırdı!
Vincent H. – Oregon, ABD
Euphoria hakkında bir oyun programlama forumunda bir adamla konuşuyordum ve biraz yardım gerekiyordu, bu yüzden kodunu düzeltmek için belgeleri hızlıca kontrol ettim ve Euphoria’nın çok iyi bir dil olduğunu keşfettim. O zamandan beri beni bağladım gücü ve iyi bir ALGOL / BASIC gibi bir sözdizimine sahiptir.

Derek Newhall – Falmouth, Massachusetts
Birkaç yıldır PowerBASIC kullanmıştım ve DOS sürümlerinden memnun kaldım. PowerBASIC’in ilk Windows sürümleriyle memnun kaldım, ancak ihtiyaçlarımı daha iyi karşılayacak başka bir dil bulamadım. O zaman, Euphoria’yı comp.lang.basic.powerbasic hakkında okudum. Euphoria’yı denedikten sonra, yüksek bağımlılık potansiyeline yenik düştüm. 🙂

Juergen Luethje – Berlin, Almanya
Euphoria programlama dilini, kurslarımızdaki laboratuar egzersizlerimizi destekleyen dil olarak seçtik. Dil, komutların sadeliği için seçildi, ancak güçlü çok yönlülük. Amacımız matematik problemlerini çözen özlü ve doğru algoritmalar (adım kümesi) geliştirmektir. Ana hedefimiz olan bulutların bir programlama paradigmasıyla boğulmak istemiyoruz. KISS ilkesine abone olmaya çalışacağız.

Kuntz – Matematik Bölümü,
Monmouth Üniversitesi (New Jersey)
2000 yılında Euphoria’yı bulduğumda, onunla çok ilgileniyordum çünkü her değişkeni (benim için yeni olan) için bir tür belirtmem gerekmiyordu. Başka bir şey, kodun * çok okunabilir olması * ve başkalarının kodunu anlamada herhangi bir problemim olmadı. Birkaç gün içinde öğrendim. Hemen keşfettiğim dil hakkında arkadaşlarımı bilgilendirdim. Bundan sonra, bilmem gereken tek şey üçüncü taraf kütüphanelerinin nasıl çalıştığıydı. Euphoria’da, karmaşık sözdizimi veya istisnalar gibi bir şey yoktur.

Randy Sugianto – Endonezya
Sadece JavaScript’te bir şeyler yapıp daha sonra Euphoria’da yaptım ve çok daha hızlı bitmişti. Sonra C ++ ‘da bir şeyler yapıyordum ve aynı zamanda çok daha hızlıydı (daha hızlı geliştirme süresi). VB ile aynı hikaye ve birkaç diğer. Ve hem Windows’da hem de DOS’ta oynamayı çok sevdim, ve hepsi de uzun bir hikayeyi kısaltmak için Eu’de bir araya geldiler, sadece bağlandım ve rehabilitasyon yaptım (tüm C arkadaşlarım bile bir müdahale yapıyordu) Beni temiz al. Artık bırakabileceğimi sanmıyorum. C’nin kullanımı zorlayıcı bir deneyimdir, ancak Eu kullanılabilir ve konuşmayı programlamanın ikinci doğası haline getirdiği ayrıntılara karşı titiz bir dikkat gerektirmez.

Daniel Kluss – Las Vegas, Nevada
Geç kırımlarımda programlamanın farkına vardım ve kendime kişisel kullanımım için birkaç küçük, basit program yazdığım merak ve ilgiden QBASIC’in temellerini öğrettim. Sonra kendime C / C ++ temellerini öğretmeye başladım. En iyi ihtimalle, basit örnek programlarını okuduğum “kendinize öğret” kitaplarından kopyalayabiliyordum – kendim kullanabileceğim herhangi bir hatasız programı tamamlayamadım. Web’i alternatif bir programlama dili için aradım ve Python, Perl, Java ve benzeri – ve ayrıca Euphoria’ya rastladım. Euphoria’nın “Basitden Daha Basit”, “C ++’dan Daha Güçlü” ve özgür olması durumunda, o zaman benim için doğru olabilir diye düşündüm. Başlangıçta, görünüşte çevresel şeylere çekildim – belgeler açık, öz ve açıktı; dilin esnekliği ve sadeliği hakkında konuştunuz; dil ile gurur duyuyor gibiydiniz; Bedava verdiğiniz şeyde cömert görünüyordunuz. David Gay’in “Bir Acemi Euphoria’ya Bir Başlangıç ​​Rehberi” nden * yardım ettim; dili gerçekten çok daha iyi anlamamı ve takdir etmemi sağladı. Diğer Euphorians – ve siz kendiniz – sorular sorduğumda cömert, arkadaş canlısı ve sabırlıydım, ancak önemsiz. Bu güvenimi sağladı ve dil ile devam etmemi teşvik etti. Tam, çalışkan, önemsiz olmayan programlar yazmaya başladığımda Euphoria ile ilişkim “mühürlendi”. Daha önceki QBASIC çabalarımdan daha sofistikeydi, konseptte daha basit, ancak yazması zor değildi. Alt satır: programlarım çalıştı ve hatasızlardı! Euphoria’yı kullanmayı seviyorum; Programlamayı seviyorum. Bir çok programlama kavramını anlamamı, düşünmem ve kullanmamı sağladı (hatta OOP!); ve Euphoria’nın bana öğrettiği herhangi bir şeyi öğrenmemize gerek yoktu. Günün sonunda (iyi … bir iki hafta), çalışan bir program yazabilirim, hatasız ve işini yapar. Hala hevesli bir kayıtlı kullanıcıyım ve tamamen yükseltmeleri satın almayı düşünüyorum. “Mutlu bir programlama deneyimi” için teşekkür ederiz. 🙂

Alex Caracatsanis – Mildura, Avustralya

 

SOURCE:  http://www.rapideuphoria.com/hotnew.htm